Otvorene ekološke inovacije
Održivi prehrambeni sistemi za održivi ruralni razvoj: SAPUNSKI REPELENTI ZA ZAŠTITU BILJA
Projekat se fokusira na održivo snabdevanje hranom i ruralni razvoj u selima blizu zaštićenih područja.
U skladu sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan i EU strategijom „Od njive do trpeze“, Srbija je uklonila 113 pesticida sa liste odobrenih hemijskih sredstava za zaštitu useva. Ipak, nespremnost poljoprivrednika za prelazak na održive metode i neodgovorna upotreba preostalih pesticida nastavlja da šteti proizvodnji hrane, zemljištu i vodnim resursima, naročito u zaštićenim područjima. Zbog toga je naša inicijativa fokusirana na sela u blizini Parka prirode Radan.
Žene koje proizvode ajvar udružile su se sa ženama koje prave BIO IDEA sapune i stvorile industrijsku simbiozu koristeći ostatke ajvarske paprike u sapunima. Tokom ovog procesa, otkrili smo rešenje za izdvajanje kapsaicina, prirodnog repelenta. Primena ovog sapunskog repelenta u plastenicima pomaže u smanjenju upotrebe pesticida na paprikama za ajvar, čime doprinosimo održivoj poljoprivredi i ekološki prihvatljivoj proizvodnji hrane.
Sapunski repelenti za zaštitu bilja
Otvorene ekološke inovacije za održivo snabdevanje hranom i ruralni razvoj
Proizvodnja ajvara i bio-otpad
Proizvodnja 1 kg ajvara generiše 1 kg bio-otpada, koji se sastoji od bele semene lože. Semena loža sadrži visoku
koncentraciju kapsaicina, čak 5- 10 puta veću nego u perikarpu.
Ekstrakcija kapsaicina
Kapsaicin se efikasno ekstraktuje u upotrebljenim jestivim uljima pri umerenoj temperaturi. Ova ulja se prethodno filtriraju kroz inovativan filter na bazi zeolita kako bi im se vratio viskozitet.
Proizvodnja sapuna sa kapsaicinom
Ulja, dodatno obogaćena sa sušenom semenom ložom, se saponifikuju kako bi se proizveo sapun sa kapsaicinom. Nakon sušenja, čvrsti sapun se narenda (usitni), razblažuje demi vodom i prska na biljke u određenim periodima dana.
Efikasnost i bezbednost sapunskog repelenta Sapun je potpuno biorazgradljiv, sa pH vrednošću između 5.8-6.8, što pogoduje zemljištu. Kapsaicin nije toksičan; deluje na TRPV1 receptore insekata i tera ih, dok korisni insekti nisu ugroženi. Sapunska pena se lepi za biljku, sprečavajući štetočine da
polažu jaja. Pena se takođe lepi za insekte kao što su breskvina lisna uš i kukuruzni moljac, ometajući njihovu strukturu i propusnost ćelijskih membrana.
Inovacija i ekološki aspekt Naša inovacija sapunskog repelenta od ostataka ajvarske paprike koristi bio-otpad iz proizvodnje ajvara, prepoznajući kapsaicin kao najvredniju komponentu. Ova inovacija se nadovezuje na našu raniju inicijativu upotrebe korišćenog jestivog ulja za pravljenje
sapuna. Obe inovacije su otvorene za sve članice franšize BIO IDEA sapuni i Mreže industrijske solidarne simbioze (MISS), kao i za sve žene koje žele postati deo naše mreže.
Ovo je otvorena ekološka inovacija namenjena unapređenju održivog snabdevanja hranom i ruralnom razvoju u selima blizu zaštićenih područja. Razvijena je zahvaljujući inovativnim pristupim i doprinosima običnih ljudi koji su prepoznali vrednost u bio-otpadu i korišćenju ekoloških resursa. Naša misija je da omogućimo jednostavne, ali efikasne ekološke prakse koje mogu biti usvojene i unapređene od strane svih zainteresovanih za održivi razvoj i zaštitu životne sredine.
Sarađujemo sa seoskim ženama koje uzgajaju i prerađuju voće i povrće. Omogućavamo im da se priključe Mreži industrijske solidarne simbioze – MISS i Socijalne franšize BIO IDEA sapuni, sa ciljem da im pomognemo da diversifikuju svoje poljoprivredne aktivnosti, iskoriste resurse bio-otpada, i kroz otvorene ekološke inovacije razviju održivu poljoprivrednu proizvodnju i prehrambene proizvode koji imaju neutralan ili pozitivan uticaj na životnu sredinu.
U partnerstvu smo sa institutima, univerzitetima, nevladinim organizacijama i privrednom komorom kako bismo razumeli i promovisali domaćinske prakse u proizvodnji hrane, ekološkim proizvodima i poljoprivredi. Naš cilj je da omogućimo seoskim ženama i ranjivim grupama u lokalnim zajednicama pristup održivim rešenjima. Istovremeno, radimo na realizaciji pravedne i inkluzivne zelene tranzicije u nerazvijenim ruralnim područjima, poput sela Gazdare u opštini Medveđa.
MI SMO
Mentori i partneri :
Saradnja kroz mentorstvo sa sedam žena iz seoskih gazdinstava u selu Gazdare omogućava nam da kvantifikujemo koristi primene prirodnog repelenta na bazi kapsaicina i procenimo njegovu efikasnost u zaštiti useva.
Inovatori:
Naša inovacija obuhvata dva ključna rešenja: sapunski repelent izrađen od upotrebljenog jestivog ulja i kapsaicina, kao i tehnologiju za ekstrakciju kapsaicina surfaktantima.
Ova rešenja su dostupna članicama socijalne franšize BIO IDEA i Mreže MISS, kao i svim zainteresovanim ženama u seoskim gazdinstvima. Naša inovacija je otvorena za korišćenje i dalja unapređenja, pružajući ekološke prednosti i unapređujući praksu.